Postęp technologiczny ostatnich kilkunastu lat doprowadził do powstania wielu zaawansowanych technologicznie urządzeń. “Pod strzechy” trafiły komputery, telefony komórkowe, gry telewizyjne, a nawet zaawansowany sprzęt AGD (np. cyfrowe aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, stacjonarne nagrywarki DVD umożliwiające montaż i archiwizację cyfrowego materiału audio-video). Nierzadko obok jednego komputera domowego pojawia się kolejny, lub komputer przenośny klasy notebook, który często wykorzystywany jest jednocześnie w domu jak również w pracy zawodowej. Coraz popularniejsze stają się komputery w obudowach typu Barebone stylistycznie przypominające typowy domowy sprzęt audio-video pełniące rolę “domowego centrum rozrywki”.
Celem naszej pracy jest opracowanie kompleksowego poradnika opisującego budowę sieci bezprzewodowych jakiego szukaliśmy projektując naszą rzeczywistą sieć w miejscu zamieszkania. Było to zagadnienie, z którym do tej pory nie spotkaliśmy się w praktyce. Materiałów na temat sieci bezprzewodowych jest pozornie dość dużo, lecz po weryfikacji okazało się, że część z nich opisuje zagadnienia w sposób bardzo pobieżny, inne natomiast (głównie pozycje książkowe) to wierne tłumaczenia opracowań zagranicznych, które nie uwzględniają polskich warunków techniczno-prawnych. W opracowanym przez nas poradniku chcemy umieścić wiedzę zdobytą i zweryfikowaną praktycznie w czasie zmagania się z budową i konfiguracją naszej sieci bezprzewodowej WiFi.
Przystępując do gromadzenia materiałów z zakresu bezprzewodowych sieci WiFi zapoznaliśmy się z dostępną na rynku ofertą wydawniczą. Pomimo dużego wzrostu popularności sieci bezprzewodowych, oferta publikacji jest dosyć uboga. W prasie fachowej pojawiła się spora liczba artykułów opisujących urządzenia dostępowe [12] różnych producentów, czy bezprzewodowe karty sieciowe [8]. Odnaleźć można również artykuły opisujące zagadnienia bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych [10]. Często spotkać można również krótkie artykuły traktujące o konfiguracji kart sieciowych [11], czy urządzeń dostępowych [9]. Wszystkie te artykuły mają jednak jedną zasadniczą wadę: przedstawiają typowe rozwiązania budowy, eksploatacji i konfiguracji sieci zaczerpnięte wręcz z not katalogowych opisywanych produktów. Pozycje książkowe zawierają z reguły większą porcję informacji, niestety nie zawsze aktualnej [17].
W dziedzinie komunikacji bezprzewodowej powstało wiele standardów umożliwiających wymianę informacji pomiędzy różnymi urządzeniami – nie tylko przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP. Od wielu lat komputery przenośne wyposażone są w “złącze” do transmisji bezprzewodowej IrDA. Jednakże przełomowym okazało się wprowadzenie standardu 802.11. Poniżej przedstawimy krótkie charakterystyki najczęściej stosowanych typów połączeń bezprzewodowych.
Budowa każdego typu sieci oparta jest na typowych dla tej sieci komponentach fizycznych. Dla sieci bezprzewodowych podstawowymi elementami fizycznej struktury sieci są:
- Karta sieciowa
- Access point
- Antena
Antena jest jedynym elementem, bez którego nie może funkcjonować żadna nawet najprostsza sieć bezprzewodowa. Pełni ona rolę analogiczną do przewodu w sieciach przewodowych.