^W górę

logo

Gościmy

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2288698

Logowanie

XML - eXtensible Markup Language czyli rozszerzalny język znaczników to nowy standard opracowany przez konsorcjum W3C. Pozwala nam on tworzyć w bardzo łatwy sposób strony www. Język ten nie jest skomplikowany ponieważ znaczniki które opisują naszą stronę tworzymy sami odpowiednio je sobie nazywając. Dzięki niemu bardzo łatwo można operować danymi zawartymi w stworzonych znacznikach, których możemy stosować bardzo wiele ich liczba jest nie ograniczona. Stworzony dokument XML jest bardzo czytelny i łatwy do modyfikacji bo już na pierwszy rzut oka widać co się gdzie znajduje. XML jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużych serwisów i portali, jak również do opisu struktur danych.

Czytaj więcej...

Każdy dokument XML powinien być zbudowany w następujący sposób:

Prolog, w którym należy określić używaną wersję języka XML, typ dokumentu oraz - opcjonalnie - DTD (Document Type Definition). DTD zawiera definicje wszystkich elementów występujących w dokumencie; na jego podstawie programy interpretujące mogą ocenić poprawność składniową dokumentu XML.

Czytaj więcej...

Język XSL (który sam jest aplikacją XML) pozwala przekształcać dane XML na podstawie czegoś w rodzaju szablonu. Korzystając z tego narzędzia możesz dane przegrupowywać i wybierać. Możesz je także przygotować do wizualnego przeglądania. Na standard XSL składa się język samych przekształceń (XSLT) i język opisu graficznego. Ponieważ opis graficzny XSL nie jest przez żadną z powszechnie używanych przeglądarek internetowych obsługiwany, do prezentacji danych używa się HTML'a, lub XHTML'a. Cała rzecz opiera się na automatycznym poumieszczaniu danych pobranych z dokumentu XML, w wynikowym pliku HTML.

Czytaj więcej...

Interesujący wydaje się temat wewnętrznego sposobu przechowywania danych przez serwer XML-a. Najpopularniejsze rozwiązania mają za podstawę system plików, bazę relacyjną (przechowującą dane w tekstowych polach LOB lub, po dekompozycji, w wielu tabelach) lub łączone źródła danych. Nie istnieje idealny sposób rozwiązania tego problemu, przede wszystkim ze względu na ogromną różnorodność form dokumentów XML-owych. Mimo to, daje się obecnie zauważyć tendencję do reprezentacji dokumentów traktowanych jako całość, gdzie rozbicie struktury postrzegane jest jako proces wyższego poziomu. Wiele ciekawych zagadnień z dziedziny możliwości reprezentacji danych XML-owych w bazach danych poruszają T. Traczyk i W. Macewicz w referacie Język XML w aplikacjach z bazami danych - możliwości zastosowania, pierwsze doświadczenia.

Czytaj więcej...

Arkusz stylów (stylesheet)

- dokument definiujący sposób formatowania dokumentu XML w zależności od struktury elementów oraz atrybutów tego dokumentu. Do bardziej znanych języków definiowania arkuszy stylów należą: DSSSL, FOSI, CSS oraz XSL:FO. Arkuszami stylów nazywa się także transformacje XSLT przekształcające dokument do formatu HTML.

Czytaj więcej...

Copyright © 2005 - 2021 Katarzyna i Wojciech Płóciennik