Protokół FTP umożliwia przesyłanie plików pomiędzy komputerem pełniącym rolę serwera, a komputerem klienckim.
Połączenie za pomocą protokołu FTP może działać w dwóch trybach:
- aktywnym,
- pasywnym.
W trybie aktywnym FTP używa portu 21 dla poleceń i portu 20 do przesyłu danych. W trybie pasywnym FTP wykorzystuje port 21 dla poleceń oraz port o numerze powyżej 1024 do transmisji danych. W sieciach chronionych zaporą sieciową (ang. firewall) komunikacja z serwerami FTP wymaga zwolnienia odpowiednich portów na zaporze sieciowej lub routerze.
Samba – jest darmowym serwerem plików oraz drukarek, dostępna praktycznie dla każdego systemu. Dostępna jest na licencji GPL (GNU General Public License). Samba korzysta z implementacji protokołu SMB(Server Message Block). [Wikipedia...]
W praktyce Samba umożliwia korzystanie z zasobów systemu Linux komputerom z zainstalowanym systemem Windows oraz zasobom Windows komputerom z zainstalowanym Linuksem. W pierwszej części zainstalujemy Sambę i skonfigurujemy ją do udostępniania zasobów dla komputerów z systemem Windows. Instalacja Samby w Debianie sprowadza się do wydania polecenia:
apt-get install samba
Podczas instalacji systemu operacyjnego tworzymy i formatujemy partycje, które będą wykorzystywane przez system. W zależności od dystrybucji korzystamy wtedy z różnych kreatorów, pomocnych skryptów, które ukrywają rzeczywiste operacje wykonywane przez programy narzędziowe. Co jednak zrobić, gdy musimy dodać nowy dysk w działającym już systemie? Każda dystrybucja dysponuje swoimi własnymi narzędziami ułatwiającymi tworzenie, zarządzanie i formatowanie partycji. W przypadku wersji z interfejsem graficznym są to najczęściej nakładki na programy działające w powłoce. W przypadku serwerów administratorzy muszą korzystać bezpośrednio z narzędzi konsolowych. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem jest program fdisk. Zanim jednak przejdziemy do jego obsługi opiszemy skrótowo sposób w jaki Linux traktuje dyski i inne nośniki danych.
Dostęp do urządzeń w systemie Linux realizowany jest poprzez pliki. Wysłanie danych poprzez port szeregowy odbywa się z poziomu systemu poprzez zapis do pliku specjalnego reprezentującego dany port. To samo dotyczy dysków oraz utworzonych partycji. Pliki specjalne reprezentujące poszczególne urządzenia znajdują się w katalogu /dev. Poniżej zrzut ekranu przedstawiający zawartość katalogu /dev:
System zarządzania pakietami to zestaw narzędzi służących do automatycznej instalacji, aktualizacji, konfiguracji i usuwania pakietów oprogramowania. Korzystanie z zarządcy pakietów różni się od instalowania pojedynczych pakietów ręcznie tym, iż zarządca zwykle obsługuje zależności i potrafi ściągnąć z Internetu wymagane pakiety. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do systemów typu Unix. [Wikipedia...]
Każda dystrybucja (lub rodzina dystrybucji) Linuksa posiada własny system zarządzania pakietami. System ten składa się z dwóch części:
- programu do zarządzania pakietami,
- repozytorium pakietów.
W dziale Linux dodałem kilka artykułów z zakresu instalacji i konfiguracji serwera i usług serwerowych na przykładzie dystrybucji Debian. Zdaję sobie sprawę, że artykułów tego typu w sieci jest bardzo dużo. Moje wpisy nie wnoszą nic nowego do ogólnodostępnej wiedzy w tym zakresie. Główny celem umieszczenia tych tekstów było przygotowanie ćwiczeń na zajęcia z Systemów Serwerowych, a przy okazji przygotowanie serwera do projektu "Inteligentnego budynku", który opisuję w dziale SYSTEMY WBUDOWANE/Arduino.
Mam nadzieję, że mimo wszystko artykuły te pozwolą w prosty sposób oswoić się z systemami serwerowymi, jak również dają podstawę do stworzenia własnych projektów łączących w sobie narzędzia informatyczne ze sterownikami i własnymi urządzeniami elektronicznym. Zapraszam do lektóry i przede wszystkim własnych eksperymentów z serwerem i dostępnymi usługami sieciowymi.