^W górę

logo

Gościmy

Odwiedza nas 93 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2308158

Logowanie

W tym dziale znajdziesz informacje dotyczące układu ESP8266. Jest to bardzo ciekawy i użyteczny element. Zdecydowaliśmy się poświęcić mu cały odrębny dział, choć układ ten jest często wykorzystywany razem z Arduino. W poszczególnych artykułach znajdą się informacje podstawowe o ESP8266, jego wersjach, sposobie programowania i wykorzystania.

Następcą układu ESP8266 jest ESP32. Wersja ta została wzbogacona o technologię Bluetooth oraz dwurdzeniowy procesor.

Zapraszamy do lektury....

  To będzie najkrótszy artykuł, który zamieszczam na naszej stronie. Seria układów ESP zdobywa coraz więcej zwolenników. Powody są trzy: cena, prostota programowania, duże możliwości (zwłaszcza dla urządzeń IoT). W tym wpisie opiszę modyfikację programu napisanego dla ESP8266, by uruchomił się na układach ESP32.

Czytaj więcej...

  Układy ESP32 posiadają dwa rdzenie. Do tej pory twierdziłem, że niezależne dwa rdzenie w mikrokontrolerze przeznaczonym do zastosowań hobbystycznych to przesada. Okazało się jednak, że czasami taki sprzęt może się przydać. Pisałem ostatnio prosty program obsługujący programowalne diody LED. Okazało się, że biblioteka obsługująca diody programowalne jest napisana w taki sposób, że nie toleruje żadnych opóźnień. Oznacza to tyle, że jednoczesna obsługa np. sieci WiFi oraz komunikacji z diodami LED jest praktycznie niemożliwa. Jeżeli czegoś nie da się rozwiązać programowo to może rozwiązaniem będzie wymiana sprzętowa? Poniżej przedstawię sposób na wykorzystanie obu rdzeni w układach ESP32.

Czytaj więcej...

  Układy ESP8266 można wykorzystać jako proste serwery WWW. Przykładową konfigurację opisałem w  artykułach: ESP8266 jako serwer WWW oraz ESP8266 jako serwer WWW cz.2. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy mieć dostęp do urządzenia z poziomu sieci lokalnej. Układ podłączony do domowego routera jest dostępny z poziomu przeglądarki wewnątrz sieci. Problem pojawia się w momencie, gdy chcielibyśmy mieć dostęp do naszego sterownika z sieci Internet. Osoby posiadające stały zewnętrzny adres IP mogą odpowiednio skonfigurować router tak, aby z Internetu również można było łączyć się z naszym sterownikiem. Większość użytkowników łącz internetowych nie posiada jednak wykupionej usługi stałego zewnętrznego adresu IP. W takim wypadku musimy wykorzystać inny sposób na udostępnienie naszych danych w sieci Internet

Czytaj więcej...

  W poprzednim artykule opisałem prosty serwer WWW zbudowany w oparciu o układy ESP8266. Był to jedynie wstęp pokazujący jak za pomocą kilku poleceń zbudować prostą stronę internetową wyświetlającą dane z układu ESP. Po przeczytaniu artykułu i przetestowaniu programu można odnieść wrażenie, że układ ESP w roli serwera WWW to raczej ciekawostka, niż użyteczne narzędzie. W poniższym artykule postaram się przedstawić kilka użytecznych drobiazgów, które spowodują, że nasz układ będzie mógł pełnić całkiem poważną funkcję w świecie IoT.

Czytaj więcej...

  Układy ESP8266 / ESP32 posiadają zintegrowaną kartę WIFI. Jest to więc idealna baza do budowy modnych w ostatnim czasie urządzeń IoT. Problem komunikacji z użytkownikiem można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest stworzenie prostego serwera WWW, który wykorzystamy do konfiguracji oraz przesyłania danych. W najprostszym przypadku można utworzyć prostą stronę WWW, na której będziemy wyświetlać dane odczytywane z czujników podłączonych do naszego urządzenia.

Czytaj więcej...

ArduinoIDE to uniwersalne narzędzie, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Dzięki modułowemu systemowi możemy korzystać ze znanych narzędzi do programowania różnych układów. W poprzednim artykule przedstawiono sposób dostosowania ArduinoIDE do pracy z układami ESP8266. W tym artykule opiszemy sposób dostosowania ArduinoIDE do współpracy z układami ESP32.

Czytaj więcej...

Copyright © 2005 - 2021 Katarzyna i Wojciech Płóciennik