^W górę

logo

Gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1724007

Logowanie

W tym dziale znajdziesz informacje dotyczące układu ESP8266. Jest to bardzo ciekawy i użyteczny element. Zdecydowaliśmy się poświęcić mu cały odrębny dział, choć układ ten jest często wykorzystywany razem z Arduino. W poszczególnych artykułach znajdą się informacje podstawowe o ESP8266, jego wersjach, sposobie programowania i wykorzystania.

Następcą układu ESP8266 jest ESP32. Wersja ta została wzbogacona o technologię Bluetooth oraz dwurdzeniowy procesor.

Zapraszamy do lektury....

  Układy ESP8266 można wykorzystać jako proste serwery WWW. Przykładową konfigurację opisałem w  artykułach: ESP8266 jako serwer WWW oraz ESP8266 jako serwer WWW cz.2. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy mieć dostęp do urządzenia z poziomu sieci lokalnej. Układ podłączony do domowego routera jest dostępny z poziomu przeglądarki wewnątrz sieci. Problem pojawia się w momencie, gdy chcielibyśmy mieć dostęp do naszego sterownika z sieci Internet. Osoby posiadające stały zewnętrzny adres IP mogą odpowiednio skonfigurować router tak, aby z Internetu również można było łączyć się z naszym sterownikiem. Większość użytkowników łącz internetowych nie posiada jednak wykupionej usługi stałego zewnętrznego adresu IP. W takim wypadku musimy wykorzystać inny sposób na udostępnienie naszych danych w sieci Internet

Czytaj więcej...

  W poprzednim artykule opisałem prosty serwer WWW zbudowany w oparciu o układy ESP8266. Był to jedynie wstęp pokazujący jak za pomocą kilku poleceń zbudować prostą stronę internetową wyświetlającą dane z układu ESP. Po przeczytaniu artykułu i przetestowaniu programu można odnieść wrażenie, że układ ESP w roli serwera WWW to raczej ciekawostka, niż użyteczne narzędzie. W poniższym artykule postaram się przedstawić kilka użytecznych drobiazgów, które spowodują, że nasz układ będzie mógł pełnić całkiem poważną funkcję w świecie IoT.

Czytaj więcej...

  Układy ESP8266 / ESP32 posiadają zintegrowaną kartę WIFI. Jest to więc idealna baza do budowy modnych w ostatnim czasie urządzeń IoT. Problem komunikacji z użytkownikiem można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest stworzenie prostego serwera WWW, który wykorzystamy do konfiguracji oraz przesyłania danych. W najprostszym przypadku można utworzyć prostą stronę WWW, na której będziemy wyświetlać dane odczytywane z czujników podłączonych do naszego urządzenia.

Czytaj więcej...

ArduinoIDE to uniwersalne narzędzie, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Dzięki modułowemu systemowi możemy korzystać ze znanych narzędzi do programowania różnych układów. W poprzednim artykule przedstawiono sposób dostosowania ArduinoIDE do pracy z układami ESP8266. W tym artykule opiszemy sposób dostosowania ArduinoIDE do współpracy z układami ESP32.

Czytaj więcej...

Układem ESP8266 możemy sterować za pomocą komend AT znanych ze sterowania modemami. Oczywiście ze względu na specyfikę układu sposób komunikacji będzie trochę inny - dostosowany do roli, jaką układ ma pełnić. Wszystkie prezentowane poniżej komendy AT zostały przetestowane z wykorzystaniem układów ESP8266 z wgranym firmware w wersji 1.3.0.0, (niektóre zrzuty wykonano dla wersji 0020000903).

Czytaj więcej...

Kupując układ ESP8266 otrzymujemy w zależności od źródła zakupu wgrane różne wersje firmware. Czasami jest to starsza wersja, która nie ma zaimplementowanych wszystkich wymaganych (przez nas) komend AT, innym razem sprzedawca wgrywa oprogramowanie testowe, które pozwala nam stwierdzić, że zakupiony układ działa prawidłowo. Niezależnie od okoliczności często zdarza się, że będziemy musieli wymienić firmware znajdujący się w układzie. Nie jest to operacja trudna, ale warto wiedzieć jak to wykonać prawidłowo. 

Czytaj więcej...

Copyright © 2005 - 2019 Katarzyna i Wojciech Płóciennik