^W górę

logo

Gościmy

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2308202

Logowanie

W tym dziale pojawią się artykuły z zakresu montażu i konfiguracji sieci LAN. Odrębny dział WIFI zawiera w miarę kompletne, choć już stare opracowanie dotyczące wyłącznie sieci bezprzewodowych. Materiały tu publikowane są przygotowane przez nas z myślą o zajęciach z sieci komputerowych. Dlatego też zawierają informacje dostępne na innych stronach internetowych, a czasem temat może być potraktowany powierzchownie, zgodnie z wymaganiami programu nauczania a nie całej dostępnej wiedzy;)

Przełączniki (switch) możemy podzielić na zarządzalne oraz niezarządzalne. Przełącznik niezarządzalny to urządzenie umożliwiające podłączenie komputerów klienckich i wymianę informacji pomiędzy nimi. Nie posiada żadnych parametrów konfiguracyjnych umożliwiających zarządzanie bezpieczeństwem, czy dostępem do poszczególnych segmentów sieci. W przypadku przełączników zarządzalnych możliwa jest konfiguracja ich parametrów w zależności od potrzeb administratora sieci lokalnej. Dostęp do konfiguracji przełącznika możliwy jest zazwyczaj na dwa sposoby:

  • poprzez przeglądarkę internetową,
  • za pomocą konsoli telnet/ssh/serial.

Przykładowy przełącznik umożliwia dostęp poprzez stronę internetową oraz poprzez usługę Telnet. Poniżej pokazano sposób połączenia z przełącznikiem za pomocą usługi Telnet.

Czytaj więcej...

Router to urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI. Służy do łączenia różnych sieci komputerowych, pełni więc rolę węzła komunikacyjnego. Na podstawie informacji zawartych w pakietach TCP/IP jest w stanie przekazać pakiety z dołączonej do siebie sieci źródłowej do docelowej, rozróżniając ją spośród wielu dołączonych do siebie sieci. Proces kierowania ruchem nosi nazwę trasowania, routingu lub routowania. [Wikipedia...]

Konfigurację routera przeprowadzimy na przykładzie prostego typowego urządzenia przeznaczonego do zastosowań domowych.

Czytaj więcej...

W sieciach lokalnych do łączenia hostów stosuje się najczęściej kabel UTP (skrętkę nieekranowaną). Do podłączenia skrętki do karty sieciowej komputera lub switcha wykorzystuje się złącza RJ45, a dokładniej 8P8C.

8P8C (ang. 8 Position 8 Contact; bardzo popularnie ale błędnie nazywane RJ-45) – rodzaj ośmiostykowego złącza (gniazdo i wtyk) używanego najczęściej do zakończenia przewodów elektrycznych. Wykorzystywane w różnego rodzaju sprzęcie telekomunikacyjnym i komputerowym. Najbardziej rozpowszechnione jako podstawowe złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych w standardzie Ethernet. 8P8C oznacza złącze o ośmiu miejscach na styki i ośmiu stykach. [Wikipedia...]

Czytaj więcej...

Copyright © 2005 - 2021 Katarzyna i Wojciech Płóciennik