"Arduino – platforma dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania[2]. Język programowania Arduino jest oparty na środowisku Wiring i zasadniczo na języku C/C++ (kilka prostych przekształceń kodu wykonywane przed przejściem do avr-gcc)[3]. Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi – ogólnodostępnych, tanich, nie wymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo, Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi." [pl.wikipedia.org]
Tyle fachowo i na temat ARDUINO można wyczytać z Wikipedii. W rzeczywistości ARDUINO to doskonałe narzędzie dla osób chcących rozpocząć zabawę z systemami wbudowanymi, elektroniką, informatyką, mechatroniką i wieloma innymi dziedzinami współczesnej techniki.
ARDUINO umożliwia szybki start i przejście do ciekawych zagadnień technicznych dla osób dysponujących stosunkowo niewielką wiedzą wstępną i dużym zapałem do pracy. Stosunkowo niewielkim kosztem można rozpocząć budowę różnych ciekawych i pożytecznych układów elektroniczno - mechanicznych, których prostota części elektronicznej jest uzupełniana o odpowiedni program dla mikrokontrolera.
Po tym przydługim wstępie pora na wyjaśnienie podstawowego zagadnienia: Po co komu kolejne artykuły o ARDUINO, skoro jest to środowisko dobrze znane i opisane w sieci? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ale myślę, że w miarę przekonująca.
ARDUINO jest dobrze opisane na stronie internetowej projektu. Jest to jednak strona w języku angielskim. W polskiej wersji językowej pojawiają się materiały płatne (kompletne kursy on-line, książki), natomiast materiały ogólnodostępne bepłatne nie wyczerpują w pełni tematu (przynajmniej na razie, ponieważ pojawiają się coraz to nowe artykuły i sytuacja zmienia się z dnia na dzień.)
Na naszej stronie postaramy się umieścić kompletny, przetestowany przez początkującego fana ARDUINO kurs zawierający podstawowe elementy, jak również bardziej skomplikowane układy. Nie zabraknie przysłowiowej mrugającej diody (odpowiednika "Hello World!"), obsługi termometrów, wyświetlaczy, silników krokowych, serwomechanizmów i innych typowych elementów wykorzystywanych w projektach.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi częściami kursu ;)