To będzie najkrótszy artykuł, który zamieszczam na naszej stronie. Seria układów ESP zdobywa coraz więcej zwolenników. Powody są trzy: cena, prostota programowania, duże możliwości (zwłaszcza dla urządzeń IoT). W tym wpisie opiszę modyfikację programu napisanego dla ESP8266, by uruchomił się na układach ESP32.

Zaczynamy

Jedną z ciekawszych bibliotek umożliwiających utworzenie serwer WWW z wykorzystaniem układów ESP8266 jest ESP8266WebServer. Biblioteka ta nie jest niestety kompatybilna z układami ESP32. Na szczęście znaleźli się dobrzy ludzie, którzy postanowili przeportować wspomnianą bibliotekę na układy ESP32.

W artykułach:

ESP8266 jako serwer WWW oraz ESP8266 jako serwer WWW cz. 2

opisałem prosty sposób na uruchomienie serwera. Wykorzystanie tego kodu na ESP32 jest możliwe po wykonaniu kilku prostych kroków.

W pierwszej kolejności musimy pobrać i zainstalować bibliotekę ESP32WebServer. Następnie w kodzie zamieniamy dwie linie:

#include <ESP8266WebServer.h> zamieniamy na #include <ESP32WebServer.h>

ESP8266WebServer server(80);  zamienamy na ESP32WebServer server(80);

 Reszta kodu pozostaje bez zmian. Prosta podmiana biblioteki powoduje, że możemy wykorzystać napisany program zarówno na układach ESP8266 jak również na ESP32. W kolejnym wpisie zajmiemy się wykorzystaniem szczególnych możliwości układu ESP32  - uruchomimy program na dwóch rdzeniach.