XML - eXtensible Markup Language czyli rozszerzalny język znaczników to nowy standard opracowany przez konsorcjum W3C. Pozwala nam on tworzyć w bardzo łatwy sposób strony www. Język ten nie jest skomplikowany ponieważ znaczniki które opisują naszą stronę tworzymy sami odpowiednio je sobie nazywając. Dzięki niemu bardzo łatwo można operować danymi zawartymi w stworzonych znacznikach, których możemy stosować bardzo wiele ich liczba jest nie ograniczona. Stworzony dokument XML jest bardzo czytelny i łatwy do modyfikacji bo już na pierwszy rzut oka widać co się gdzie znajduje. XML jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużych serwisów i portali, jak również do opisu struktur danych.

XML czyni dane naprawdę przenośnymi

Potrzeba uniwersalnego i czytelnego formatu danych jest widoczna od dawna, a w czasach gwałtownego powiększania się Sieci stała się koniecznością. Wreszcie pojawił się format pozwalający na łatwe przechowywanie dowolnych danych. Dzięki oddzieleniu treści od formy (czego nie umożliwia HTML) łatwo skupić się na samych danych. Zwykłe programy mogą dzięki wspólnemu formatowi XML łatwiej wymieniać dane, a informacje publikowane np. w Sieci mogą być łatwiej przetwarzane. Weźmy "na tapetę" notowania spółek giełdowych. Załóżmy, że chcemy napisać program analizujący wahania kursów akcji. Potrzebne jest więc na bieżąco aktualizowane źródło takich danych. Cóż z tego, że wortali finansowych jest kilkanaście, skoro wszystkie one serwują kursy akcji w postaci tabelek HTML. Nawet gdybyśmy kosztem karkołomnej pracy przygotowali narzędzie do odczytywania kursów akcji z komórek tabeli w pliku HTML, to drobna zmiana na stronach danego wortalu - np. niewielkie przegrupowanie danych w tabeli, czy bardziej trywialne dodanie w kodzie HTML banera, zrujnowało by nasze narzędzie. Stałoby się tak dlatego, że dane w postaci HTML są przyjazne człowiekowi, ale nie maszynie. Gdyby natomiast te dane zapisać w postaci pliku XML, zawierającego tylko właściwą treść (a nie formę), stałyby się one łatwe do indeksowania i przetwarzania. Jeśli zechcemy takie dane XML wyświetlić jako stronę sieci Web, to przetworzenie ich do postaci czytelnej dla człowieka byłoby, dzięki arkuszom stylów (o których będzie mowa), bardzo proste.

W języku XML wystarczającym opisem dla danych są one same

Jak wspomniałem wyżej, dokument XML sam się opisuje. Można wprawdzie stosować schematy Definicji Typu Dokumentu (znane jeszcze z SGML DTD) i inne sposoby deklarowania jego zawartości (jak XML Schemas), ale rzadko jest to potrzebne. Czytelność XML, nawet bez użycia specjalnych narzędzi, to jedna z jego ważniejszych zalet.

Otwartość standardu

XML nie został opracowany przez konkretną firmę, a przez konsorcjum W3C. Ta sama organizacja odpowiada za HTML i inne standardy sieciowe. Specyfikacja XML została udostępniona za darmo i nie należy do żadnej firmy, ale XML jest przez ważne korporacje wspierany. Przykładem niech będą Microsoft, Sun czy IBM. Poparcie tych firm właściwie samo w sobie jest gwarancją sukcesu XML.

XML może być narzędziem sam dla siebie

Czego przykładem są standardy umożliwiające przetwarzanie kodu XML za pomocą właśnie XML'a (np. język XSLT), czy pozwalający opisać dozwolone wartości danych język DCD (Document Content Description). Możliwości rozwoju XML wydają się więc nieograniczone.