Często muszę odpowiadać na pytania: "Dlaczego korzystam z Linuksa, skoro wszędzie jest Windows?". Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Istnieje kilka podstawowych powodów, dla których zainstalowałem Linuksa.

Koszt licencji oprogramowania

Pierwszym i najważniejszym jest fakt, że Linux nie kosztuje mnie prawie nic. Jest systemem darmowym, a jedynym kosztem jest koszt płyty, na której nagrywam wersję instalacyjną...

Kiedyś jeden z klientów widząc zainstalowanego Linuksa na moim komputerze zapytał: "..To nie stać Pana na licencję Windowsa?". Szczerze mówiąc to nie... i nie chodzi tutaj o jakieś 350PLN na wersję OEM systemu. Sam system, to przecież nie wszystko. Do normalnej pracy potrzebny jest jakiś pakiet Office, coś do grafiki, Internetu, multimediów, czasami przyda się jakaś gra... Wszystkie te programy pod Windows kosztują (wiem, bywają i darmowe), natomiast pod Linuksem praktycznie całe oprogramowanie jest darmowe. Wiem, że te argumenty nie przekonają do Linuksa osób, które mają zainstalowane nielegalne - powiedzmy wprost - KRADZIONE oprogramowanie. My chcemy mieć LEGALNE w 100% oprogramowanie bez niepotrzebnych wydatków.

LEGALNE OPROGRAMOWANIE - Problem piractwa...

Problem wyceny wartości oprogramowania to temat rzeka. Podstawowym argumentem usprawiedliwiającym wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania jest cena licencji, która zazwyczaj nie przystaje do zasobności naszego portfela. Jest w tym sporo racji, ale należy pamiętać, że nikt nas nie zmusza do korzystania z oprogramowania jakiejś firmy. Dla porównania: samochody marki BMW są drogie (przynajmniej dla mnie), ale to wcale nie oznacza, że powinienem ukraść sobie jeden i nim jeździć. Wręcz przeciwnie jeżdżę takim samochodem, na jaki mnie stać.